Southern Vintage match class winners


The list of class winners at this year’s SVETC match, held at Colby

 

Southern Vintage Engine & Tractor Club Annual Ploughing Match:

Saturday 2nd November 2013

Colby – courtesy of Paul Costain

[gmedia id=29]

Photos courtesy of Margaret Dodd

 

Southern Vintage Engine & Tractor Club Shield

World Class

1st: William Duggan – Case 495 – Joint Best Bye

2nd: Steven Lace – MF-362 – Joint Best Bye

3rd:

_________________________________________________

Cecil J Mitchell Shield

Vintage Trailer Diesel

1st: Tony Collister – Fordson N Perkins engine

2nd: Dennis Hitchins – McCormick W4 Perkins engine –

Best Bye – Hereford

3rd:

_________________________________________________

Kermeen Shield

Vintage Trailer TVO

1st:

2nd:

3rd:

_______________________________________________________

Darnills World Shield

Vintage Mounted TVO

1st: Jimmy Corlett – MF-35 – Best Bye

2nd: Keith Williams – TE-20 – Hereford

3rd:

_______________________________________________________

Rose & David Corkish Shield

Vintage Mounted Diesel

1st: Alan Radcliffe – MF-35 – Best Bye

2nd: Glyn Jones – MF-35 – Wales

3rd: Michael Reubens – Ferguson-35

_______________________________________________________

Bill & Beryl Corkish Shield

Manx Style

1st; Billy Cormode – JD1030 – Best Bye

2nd: David Corlett – MF-135

3rd:

_______________________________________________________

Roy Hutchinson Memorial Shield

Classic Tractor Class

1st: David Hankey – MF-135 – Wales

2nd: Colin Duggan – International tractor – Best Bye

3rd: Gareth Jones – MF-65 -Wales

_______________________________________________________

Ferguson T-20 System Class

1st:

2nd:

3rd:

_________________________________________________

Robert & Helen Cleator Shield

Horses:

1st: Shaun Gale – Best Bye

2nd: Nicola Rawnsley

3rd: Ian Tilley

______________________________________________________

Jack Collinson Trophy:

Best Horse Ploughing Clash: Nicola Rawnsley

_________________________________________________

F Faragher Trophy: Best Novice: Cairen Cain

_______________________________________________________

J Quilliam Trophy: Youngest Competitor: Shaun Gale

_______________________________________________________

Bob Corkish Cup: Best Clash: David Hankey

_______________________________________________________

Metalco Shield: Ladies Trophy: Nicola Rawnsley

_________________________________________________

Mrs E M Cubbon Shield: Cairen Cain

Tractor of the Match: MF -35

___ __________________________________________________

John & Brenda Costain Cup: William Duggan

Best Butt [Tractors]:

_______________________________________________________

Ballaconnell Cup: Best Butt [Horses]: Shaun Gale

______________________________________________________

T O’Connell Trophy: David & Nicola Best Harness Turn out: Rawnsley

 

 

Judges:

Roy Gelling

Dennis Clarke & Herbie Corkish

Lenny Kerruish & Willy Kermeen